Čo ovplyvňuje rýchlosť vašej webstránky alebo eshopu?

Čo ovplyvňuje rýchlosť vašej webstránky alebo eshopu?

Rýchlosť webu je jeden z dôležitých faktorov, ktorý vám prinesie a udrží návštevníka na vašej stránke. Google ako najrozšírenejší vyhľadávač meria rýchlosť každej stránky a vo vyhľadávaní uprednostňuje rýchlejšie načítavané stránky pred tými pomalšími. Nie je to však jediné kritérium. Na druhej strane, ak sa vaše stránky načítavajú pridlho, návštevník zo stránok odíde sám a už sa nevráti.

V dnešnej ére mobilov treba myslieť hlavne na optimalizáciu rýchlosti stránok pre mobilné zariadenia, ktorými sa pripájame pomocou 3G, 4G sietí či zdielaných WiFi. Momentálne najrozšírenejší typ pripojenia u nás pre mobilné zariadenia je 3G sieť, ktoré v praxi dosahujú rýchlosti do 8Mbps čo znamená, že jeden 1 MB /megabajt/ dát sa prenesie za 1 sekundu.

Čo všetko ovplyvňuje rýchlosť načítavania?

Do hry vstupuje veľa premenných. A aj keď sa vaša stránka načítava pomerne rýchlo, môže sa stať, že užívateľovi sa prvé informácie zobrazujú neskoro, a to napríklad z dôvodu vykonávania náročného skriptu, ktorý brzdí vykreslenie stránky. Preto je dôležité vedieť, čo ovplyvňuje skutočne rýchlosť webstránok. Pozrime sa na ne spoločne.

Server alebo nesprávny výber hostingu

Vaše stránky môžu využívať hosting na serveroch, ktoré zdieľajú svoje prostriedky aj s inými stránkami okrem tej vašej, čo je výhodné z finančného hľadiska. Ak však potrebujete mať celý výkon servera len pre vaše stránky, môžete použiť tzv. dedikovaný server, čiže server, ktorý bude využívať len vaša stránka či aplikácia. Tento spôsob je finančne nákladnejší a pre bežné web stránky či eshopy, nepotrebný. 

Dnešné stránky však už fungujú na tzv. CMS systémoch, ktoré umožňujú rôzne zmeny textov, obrázkov či iných vecí bez nutnosti ovládania programátorských zručností. Tieto systémy majú nejaký minimálny čas, ktorý potrebujú, aby pre návštevníka poskladali výslednú webstránku. Počas tohto času sa spúšťajú a vykonávajú rôzne časti kódu a pripája sa na databázu (uloženú na serveri), v ktorej sa nachádzajú dáta ako texty či iné informácie nevyhnutné pre celkové fungovanie stránok. 

Pri výbere servera myslite na to, kto je vašou cieľovou skupinou a kde sa táto cieľová skupina nachádza. Sú Vaši zákazníci v USA? Vyberte si server bližšie k nim. Máte zákazníkov po celom svete ? Využite CDN siete. Ide o siete, ktoré majú servery po celom svete. Obsah vašej stránky sa tým pádom načítava zo servera bližšieho k návštevníkovi. Tieto služby však nie sú bezplatné, ale odťažia Váš server a takisto zrýchlia načítavanie stránok aj používateľom vzdialeným od vášho servera.

Protokol

Vo všeobecnosti máte na výber medzi HTTP a HTTP/2.0 protokolmi v závislosti na tom, či server podporuje HTTP/2.0. 

HTTP (Hypertext Transfer Protocol) je protokol, vďaka ktorému je možné zobrazovať webové stránky. Protokol HTTP dokáže prenášať akékoľvek súbory a používa sa tiež k rôznym ďalším službám na internete. 

HTTP/2.0 je vylepšená verzia staršieho protokolu HTTP. Podľa štatistík je nový protokol o viac ako 10 percent rýchlejší ako staršia verzia, čo sa týka celkového načítania stránky, avšak TTFB (Time To First Byte – čas do načítania prvého bajtu) sa Vám jemne zvýši.

Celková veľkosť súborov a ich počet

Čo ovplyvňuje rýchlosť vašej webstránky alebo eshopu? - Celková veľkosť súborov a ich počet

Toto je často jedným z hlavných kameňov úrazu pomalých stránok. Na stránke sa okrem textu používajú aj vizuálne prvky ako obrázky či videá. Typ písma (font) je tiež vo svojej podstate súbor. To že stránka má nejaký vzhľad, farby, umiestnenie a celkové štýlovanie, je tiež definované v súbore (aj keď môže byť definované aj priamo v súbore stránky). V praxi sa to všetko definuje mimo HTML kódu v súbore s príponou “css”. 

Dnešné stránky sú však už aj animované, obsahujú rôzne interaktívne elementy, ako napríklad menu a inú funkcionalitu, ktoré sú uložené v súboroch, ktoré si musí návštevníkov prehliadač tiež stiahnuť. Celková veľkosť týchto súborov vydelená rýchlosťou, ktorú momentálne návštevník využíva pre prenos dát, vám dá obraz o tom, ako dlho sa budú jednotlivé stránky načítavať. Avšak počet súborov má tiež veľký vplyv, a to hlavne pri používaní HTTP protokolu.

Faktory, ktoré nedokážete ovplyvniť

Výber správneho hostingu (servera), HTTP protokol, veľkosť a počet súborov sú faktory, ktoré môžete ovplyvniť a vylepšiť tak rýchlosť vašej webstránky. Lenže na rýchlosť načítavania stránky majú vplyv aj skutočnosti na strane návštevníka, ktoré vy už ovplyvniť nemôžete. Ide o rýchlosť internetového pripojenia, ktoré návštevník využíva, taktiež typ a výkon zariadenia, ktoré používa na surfovanie po internete.

Ako zistím rýchlosť mojej webstránky alebo eshopu?

Existuje zopár online nástrojov, ktoré zmerajú rýchlosť vašej webstránky. Tieto nástroje vám ponúknu aj rôzne údaje, ktoré vám môžu pomôcť pochopiť, kde máte problém.

Aby ste sa dokázali v tom lepšie zorientovať, pripravili sme článok, v ktorom vám ukážeme, ktoré nástroje použiť a čo znamenajú jednotlivé údaje (výsledky merania).

Sledujte nás preto na sociálnych sieťach: Facebook | Instagram, alebo prihláste sa na odber noviniek.

Stará sa o frontend webstránok a venuje sa taktiež backendom pre CMS October i Prestashop. Nechýba mu analytické myslenie a vie dokonale googliť :) Súčasťou nášho tímu sa stal po návrate z Írska, kde sa venoval prevažne platforme SAP. Avšak web technológie boli jeho hobby, preto sa rozhodol, že doma na Slovensku sa bude venovať práve tvorbe webstránok. Už od malička mal blízko k počítačom a keďže mu ku Commodore nekúpili magnetofón, ale knižku o programovaní, tak namiesto hrania, skúšal, čo všetko systém dokáže. A tak to ide dodnes :) Web je a bude pre neho vždy výzvou, pretože všetko v online svete sa vyvíja a mení. Vždy sa je v čom zdokonaľovať a učiť, preto sa ako webdeveloper nikdy nenudí. Jeho heslom je nikdy sa nevzdávať. Ak niečo nefunguje, stačí venovať problému viac času, alebo si dať od neho menšiu pauzu a potom sa k nemu vrátiť a vyriešiť ho. Veľmi dobre si uvedomuje, že mať webstránku nie je len o tom, aby pekne vyzerala, ale aby bola aj vo vyhľadávaní čo najvyššie, optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia, a aby mala rýchle načítavanie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů