Akú rýchlosť by mal mať váš web a eshop? Tu je odpoveď.

Akú rýchlosť by mala mať vaša webstránka a eshop

Aká rýchlosť načítavania je najlepšia? Samozrejme tá najnižšia. Avšak i pri znižovaní rýchlosti narazíte na limity. Aký je priemerný čas načítavania webstránok vo svete? Aké sú odporúčania a kedy je na tom vaša webstránka super? Čítajte ďalej a dozviete sa odpoveď.

Ešte skôr, ako sa pozrieme na odporúčanú rýchlosť webstránok, zistite si rýchlosť tej svojej webstránky alebo eshopu. Ako na to sa dočítate v článku: Ako odmerať rýchlosť webstránky a eshopu? Zoznam nástrojov + vysvetlenie metrík.

Pre TTFB (Time To First Byte – čas do načítania prvého bajtu) je fantastické, ak dokážete dosiahnuť rýchlosť pod 100 ms (milisekunda je tisícina sekundy, 1 s = 1 000 ms), to však nedosiahnete použitím CMS (v dnešnej dobe je štandard používať CMS, akými sú WordPress, Prestashop, CMS October, atď.), keďže potrebujú určitý čas na poskladanie stránky. 

Rýchlosť medzi 200 – 500 ms je štandart, ktorý by ste mali dosiahnuť, ak vaša stránka nevyužíva komplexné skripty, ktoré vyskladávajú stránku z veľkého počtu záznamov v databáze. 

500ms až 1s je tiež akceptovatelný čas, napríklad pri eshopoch či komplexnejších stránkach. Ak však tento čas dosahuje rýchlosť nad 1 sekundu, je čas začať hľadať príčiny a napraviť ich. Zväčša treba hľadať príčinu v neefektívnom kóde, dizajne databázy, zle nakonfigurovanom web servery či databázovom servery. Taktiež sa presvedčte, či ste nedosiahli, alebo nie ste blízko k maximálnemu využitiu prostriedkov servera, ako napríklad miesto na disku, maximálne vyťaženie procesora servera, pamäte servera, atď.

Viac o príčinách spomaľovania stránok sa dočítate v článku: Čo ovplyvňuje rýchlosť vašej webstránky alebo eshopu?

Ak chcete odmerať len samotné TTFB, môžete použiť túto stránku https://tools.keycdn.com/, ktorá to odmeria z viac lokácii na svete, aby ste mali obraz o rýchli aj na iných kontinentoch. Externé nástroje vám však neukážu, ktorá časť vášho systému zapríčiňuje spomalenie, ale sú veľmi užitočné pre prvotnú identifikáciu problémov.

Vplyv siete na rýchlosť

Celkový čas načítania stránok taktiež závisí aj od toho, či sa pripájate mobilnou 3G sieťou alebo cez pevnú optickú sieť. Ak pre pevnú sieť dosahujete časy do 3.2 sekundy, môžete si zagratulovať a patríte medzi 20% úspešných stránok. S časom pod 2.5 sekundy budete patriť k 10% najrýchlejších stránok

Priemer pre návštevníka pristupujúceho cez 3G sieť je niekde okolo 8 sekúnd (podľa Google). Google však odporúča časy 5 a menej sekúnd. Tieto časy však dosahuje niečo okolo 15 percent testovaných stránok. 

Ako zrýchliť vaše webstránky?

Optimalizovaniu rýchlosti načítavania sme venovali jeden celý samostatný článok, v ktorom sme vypichli najčastejšie dôvody spomalenia stránok a poskytli sme vám odporúčania, ako tieto problémy napraviť.

Nájdete ho na tomto linku ->

Je nereálne aplikovať všetky zmeny za jeden deň. Optimalizujte vaše stránky krok po kroku. Robte merania a tie si porovnávajte s predchádzajúcimi meraniami. Merania však nikdy nie sú 100 percentné, keďže neviete vyhodnotiť, ako bol váš server vyťažený ostatnými návštevníkmi v čase merania a ako vyťažené bolo zariadenie, ktoré vykonalo test. 

Ako návod to ale stačí pri bežných stránkach a eshopoch. Hlavne pri virtuálnych serveroch, kedy zdieľate prostriedky aj s inými stránkami na servery. Avšak každá zmena má vplyv a už aj malé zrýchlenie vedie k udržaniu si návštevníka na stránke. 

Ako príklad z praxe môžem uviesť:

Stránka mala TTFB okolo 2.6 s. Tento čas sa skrátil na 1.8 s, a to len po odstránení nepotrebných fontov.

Po zmene servera, ktorý mal tie isté parametre, ako na predchádzajúcom serveri, sa WordPress stranke TTFB zrýchlil z priemeru 0.257 s na 0.139 s.

V zásade platí, že stránky vybudované na CMS systéme alebo za použitia frameworku sú pomalšie ako stránky vybudované čisto v HTML a CSS kóde. Avšak strácate flexibilitu. Pri takýchto stránkach si obsah nezmeníte bez programátora. Eshopy takýmto spôsobom nemôžu fungovať vôbec.

Stará sa o frontend webstránok a venuje sa taktiež backendom pre CMS October i Prestashop. Nechýba mu analytické myslenie a vie dokonale googliť :) Súčasťou nášho tímu sa stal po návrate z Írska, kde sa venoval prevažne platforme SAP. Avšak web technológie boli jeho hobby, preto sa rozhodol, že doma na Slovensku sa bude venovať práve tvorbe webstránok. Už od malička mal blízko k počítačom a keďže mu ku Commodore nekúpili magnetofón, ale knižku o programovaní, tak namiesto hrania, skúšal, čo všetko systém dokáže. A tak to ide dodnes :) Web je a bude pre neho vždy výzvou, pretože všetko v online svete sa vyvíja a mení. Vždy sa je v čom zdokonaľovať a učiť, preto sa ako webdeveloper nikdy nenudí. Jeho heslom je nikdy sa nevzdávať. Ak niečo nefunguje, stačí venovať problému viac času, alebo si dať od neho menšiu pauzu a potom sa k nemu vrátiť a vyriešiť ho. Veľmi dobre si uvedomuje, že mať webstránku nie je len o tom, aby pekne vyzerala, ale aby bola aj vo vyhľadávaní čo najvyššie, optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia, a aby mala rýchle načítavanie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů