Používate na webe oznam “Na stránke sa pracuje”? Mohol by vám uškodiť

Používate na webe oznam “Na stránke sa pracuje”? Mohol by vám uškodiť - magnetica.sk

Nie je to tak dávno čo sa na internetových stránkach často objavoval nápis “na stránke sa pracuje”. Vlastne je to už dávno, lebo online svet sa mení oveľa rýchlejšie. Ak by sme to odľahčili dalo by sa povedať, že kým ubehne 5 “ľudských” rokov, v online prostredí za ten čas ubehne minimálne “30 internetových rokov”.

Začnem ešte raz – opravujem:
Je to už dávno čo ste na internetových stránkach mohli vidieť nápis “na stránke sa pracuje” a s takýmito, alebo obdobnými obrázkami:

Príklad "na stránke sa pracuje" - magnetica.sk

 

Keď internet prežíval svoju rannú mladosť a internetové stránky boli skôr prestíž ako povinnosť či samozrejmosť, to bolo bežné a na tú dobu akosi prirodzené. Dlho som si myslel, že toto obdobie je už za nami.
…hmm, ale nie je 🙂

K tomuto poznaniu, či uvedomeniu som prišiel približne pred pol rokom a k utvrdeniu, že doba kamenná je stále tu, som došiel asi pred mesiacom. Príbeh je veľmi jednoduchý a možno sa v ňom nájdete aj vy.

Pracovali sme na internetových stránkach nášho klienta. Štandardný postup: Analýza, koncepcia, tvorba obsahu, dizajn a samotné programovanie. Keď sme prišli do fázy napĺňania obsahu na chvíľu sme spomalili pri jednej sekcii, do ktorej nám chýbali finálne informácie – finálny obsah. Tieto technické informácie dodával klient, keďže nemôžeme byť na všetko odborníci. Keďže produktov bolo viacej je prirodzené, že si náš klient na to zobral viac času. Keď mali prísť výsledky – obsah, prišiel návrh: …hmmm, dajme že na stránke sa pracuje…

Jeden z príkladov oznamu "na stránke sa pracuje" - magnetica.sk

Moje oči skoro opustili svoju štandardnú polohu, a možno som aj vyzeral ako keby sa rozhodli opustiť moje telo. Priznávam, moja prvotná reakcia, ktorá sa dala pozorovať iba vizuálne asi bola neprofesionálna, ale naozaj som v danej chvíli nedokázal ináč 🙂

Hneď, ako sa moje oči vrátili na svoje pôvodne miesto, som sa snažil vysvetliť, prečo to nie je celkom najvhodnejšie.

Po dlhom a viacnásobnom vysvetľovaní, som nakoniec rezignoval. Na naliehanie nášho klienta sme mu takýto oznam na stránku umiestnili. Áno, máte pravdu ani tlak, ktorý bol na mňa vyvíjaný ma neospravedlňuje z barbarstva, ktoré som urobil.

Ak sa dostanete do situácie, že sa bude schyľovať k uverejneniu takéhoto oznamu na stránke veľmi zvážte svoje rozhodnutie. Vy budete v danej chvíli presvedčený, že to je len na chvíľu, že za 3, 4 dni ten obsah nahodím. Ale povedzme si úprimne – realita je iná. Takýto oznam na stránke Vám určite nedokáže pomôcť, ani vašim návštevníkom, ktorý hľadajú riešenie svojho problému.

 

Prečo je takýto oznam pre vás škodlivý?

Vráťme sa do dávnej minulosti, približne tak 100 internetových rokov dozadu. Internet bol takmer nedostupný a web stránky skôr pripomínali textový dokument. V danej dobe vlastniť doménu bola obrovská prestíž a mať vlastnú a navyše fungujúcu internetovú stránku bolo snom len niekoľkých “osvietených lumenov” svojej doby. Ostatní totiž o tom ani neboli schopní snívať.

Neexistovali vyhľadávače takého charakteru ako dnes je napríklad Google. Bežní ľudia nechodili na web (nemali veľa možností), a ak už tam išli, ich primárnym cieľom nebolo vyhľadávať informácie, ale skôr to bolo niečo ako korzovanie.

Oznam "na stránke sa pracuje" - magnetica.sk

A keď ste už tak korzovali  a náhodou ste prišli na adresu, kde našli nápis “na stránke sa pracuje” zobrali ste to ako keď na vašom obľúbenom obchode nájdete nalepený lístok s textom “prídem o chvíľu”. Povzdychnete a odbehnete si vybaviť niečo iné k susedom. Prídete späť o 20 minút. Pre istotu. A čo zistíte? Áno, správne, lístok je tam stále 🙂

Prečo je lepšie nemať žiadnu stránku, ako stránku s textom “na stránke sa pracuje”?

A tu sa dostávame k jadru veci, prečo je lepšie nemať radšej žiadnu stránku, ako stránku s textom “na stránke sa pracuje”:

Pôsobíte nedôveryhodne

V užívateľovi môžete zanechať pocit, že ste firma, ktorá vlastne ani neexistuje. Môže si začať o vás myslieť svoje a zaškatuľkuje si vás do krabice, kde odkladá všetky nepotrebné veci na vyhodenie

Možno natrafíte na takého zákazníka, ktorý si vašu doménu poznačí a vráti sa na váš web o týždeň, či mesiac, lebo sa nádeja že už konečne nájde informácie, ktoré by ste mohli mať. Ale o mesiac nájde stále ten istý lístok “prídem o 5 minút”.

Návštevník sa s najväčšou pravdepodobnosťou už nevráti na váš web

Na čo by aj chodil. Veď vy nie ste pripravený a on potrebuje informácie, alebo nakúpiť tovar teraz. Nie o mesiac či rok.

Vyhľadávače vás nezaindexujú

Alebo  zaindexujú, ale len text “na stránke sa pracuje” a ten vám klientov neprinesie. Poznáte niekoho, kto zadáva do vyhľadávača výraz “na stránka sa pracuje”?

Neúcta k samotnému zákazníkovi

Niektorí to dotiahnu až do takej dokonalosti, že rozbehnú rôzne marketingové aktivity, letáky, katalógy, inzercie…, kde udávajú svoju internetovú adresu. Veď predsa vizuál vznikal pred mesiacom, tlačilo sa to pred dvoma týždňami a dovtedy, kým to budú mať ľudia v schránkach náš web dokončíme. Musím konštatovať, že len utrpí vaša značka a získate zlú povesť.

To že takéto stránky ešte stále existujú sa môžete presvedčiť aj sami

Stačí ak zadáte výraz do vyhľadávača. Zopár výsledkov, ktoré mi ponúkol vyhľadávač som pre vás vybral. POZOR! TO nie je návod ako to máte robiť, ale skôr pre pobavenie a inšpiráciu, ako ďaleko sme schopní takúto informáciu myslieť vážne 🙂

1.Dostali ste ma…;-)
Aj takto môže vyzerať oznam "na stránke sa pracuje" - magnetica.sk

2. Ľutujem, ale práve ste sa pokúsili aktivovať ešte nedokončenú linku. V súčasnosti sa na stránke intenzívne pracuje, preto je možné, že o niekoľko dní už bude všetko fungovať. Dovtedy majte prosím strpenie.

3. Na stránke sa pracuje
Ďakujeme za pochopenie 🙂

4. Na stránke sa pracuje
20. júna 2015 by admin    
Na novej web stránke faraslatina.sk sa momentálne pracuje
Oficiálne bude spustená 1.7.2015
Pavel Cerovský

Vizuál oznamu "na stránke sa pracuje" - magnetica.sk

5. Na stránke sa pracuje. (Usilovne!)

6. Ospravedlňujeme sa. Na tejto časti stránky sa pracuje.

7. Na stránke sa ešte stále pracuje

8. Stránka je momentálne vo výstavbe. Ak na nej nenájdete informácie, ktoré hľadáte. Kontaktujte prosím našich Technicko – obchodných zástupcov.

9. Na stránke sa momentálne pracuje
Budeme radi, ak nás neskôr opäť navštívite

Príklad vizuálu "na stránke sa pracuje" - magnetica.sk

10. Na príprave stránky sa pracuje. Navštívte nás v blízkej budúcnosti.

 

A čo na záver? Byť či nebyť?
Pri otázke “byť, či nebyť” je určite lepšia voľba “nebyť” ako byť s textom “na stránke sa pracuje”.

 

Venuje sa prevažne dizajnu, tvorbe stratégií a marketingu. Niekedy aj niečo zobchoduje a poskytuje nadštandardný servis niektorým naším klientom. Dokáže sa na veci pozrieť komplexne a pri dizajne hlása cestu minimalizmu: “Dizajn je dobrý vtedy ak už nie je čo odobrať” Okrem výtvarného umenia a spevu, ktorému sa venuje takmer celý život, venoval sa aj ďalším “mimoškolským” aktivitám. Na strednej škole založil školské rádio a časopis. Študentskému rádiu, spevu a hlavne dizajnu sa venoval aj na vysokej škole. Pracoval v niekoľkých reklamných agentúrach a dva roky pôsobil aj v slovenskom rozhlase ako externý redaktor publicistiky. Podieľal sa aj na tvorbe mnohých dokumentárnych filmov a hudobných videoklipov. Je spolumajiteľom a spoluzakladateľom internetovej agentúry magnetica. Zastáva názor, že najväčší kapitál firmy sú ľudia. Nedá dopustiť na tímovú prácu a uvedomuje si, že sila tímu závisí od kvality jeho najslabšieho člena. Vo svojich blogoch píše o zážitkoch a skúsenostiach pri práci s klientami, o dizajne ale aj o absencii (nie len) sedliackého rozumu pri tvorbe webu, marketingových materiálov a stratégií.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů