Webstránku postavenú na systéme OctoberCMS si zamilujete

Tvorba webstránky na mieru na redakčnom systéme OctoberCMS

OctoberCMS ide na to úplne z inej strany, ako napríklad populárny WordPress, ktorého hlavnou ideou je ponúknuť CMS pre široké masy a umožniť publikovať obsah bez nutnosti programovania. Základným rozdielom je prístup, ktorý u OctoberCMS tvorí táto myšlienka: “Klient si netvorí stránky, stránky tvoria profesionáli. Klient si mení obsah.” To však neznamená, že je tento systém pre klienta zložitý. Práve naopak.

Vo všeobecnosti to fungujete tak, že programátor pripraví projekt, aby vyhovoval klientovi. Ten nie je závislý na programátorovi, ak potrebuje zmeniť obsah, pridať fotku do galérie, dokument do zoznamu, zamestnanca do kontaktov, zmeniť telefónne číslo a iné. Tieto možnosti však ponúka aj WordPress, avšak na OctoberCMS je práca s týmito nastaveniami jednoduchšia, čo v konečnom dôsledku značí ušetrenie času pri vývoji.

Z toho dôvodu na projekty webstránky šitej na mieru používam OctoberCMS (ďalej už len OCMS).

Trocha z histórie OctoberCMS (OCMS)

Na počiatku boli dvaja skúsení programátori z Austrálie a Kanady. Prvé vydanie OCMS sa datuje do roku 2014, čiže je to pomerne mladý systém. Keďže je to OpenSource systém, postupne sa k nim pridávalo viac a viac nadšencov. Vizuálny vývoj systému, zachytávajúci obdobie až do začiatku roka 2018 si môžete pozrieť na tomto videu: “Best Flat File CMS” v CMS Critic Awards. Naberá na popularite, čoho výsledkom je aj zväčšujúca sa komunita okolo OCMS. Väčšia komunita, znamená aj viac ľudí ochotných sa podeliť o svoje skúsenosti, či poradiť s problémami. 

Komunita okolo OCMS

Ľudia v komunite sú zo všetkých kontinentov. Veľa užívateľov je z USA či Ruska, ale aj Európskych krajín ako Švajčiarsko, Francúzsko, Holandsko, Nemecko, UK, Španielsko a iných. Nie je nič výnimočné stretnúť na komunitnom chate programátorov z Čiech či Slovenska a ázijských krajín. O popularite značí aj to, že sa momentálne OCMS nachádza medzi 10 najviac “lajkovaných” /v tomto prípade hviezdičkovaných/ repozitárov medzi CMS systémami na GitHub.

Komunita momentálne komunikuje pomocou platformy Slack, ale prechádza na Discord. Ak potrebujete odpovede na vaše otázky v čo najrýchlejšom čase, je tu možnosť platenej podpory, kde vám poradí aj samotný tvorca Samuel Georges, ale aj skvelí ľudia ako Luke Towers, ktorý je vedúci udržovateľ OCMS a manažér komunity, ale aj iní skúsení programátori. Nie je však výnimkov že títo ľudia Vám poradia aj na Slack, či Discord. K svojím odpovediam sa môžete dopátrať aj na známom StackOverflow, na fóre https://octobercms.com/forum, či vynikajúcom projekte October Tricks, kde sa programátori delia o svoje skúsenosti, triky či návody. 

Postavený na populárnom frameworku LARAVEL

OCMS je postavený na populárnom programovacom jazyku PHP, ktorý je tu s nami už 25 rokov a stále sa vyvíja. Taktiež na frameworku Laravel, ktorý je extrémne populárny a momentálne považovaný za najlepší PHP framework. Vďaka použitiu Laravel, ktoré je na báze spoľahlivého modulárneho jadra, pri update na novšiu verziu vaša stránka ostane neporušená. Od roku 2015, vychádza Laravel vo verzii dlhodobej podpory, čo zaručuje opravu chýb na 2 roky a bezpečnostné opravy na 3 roky. Programátori OCMS držia krok s novými verziami Laravel, čo zaručuje dlhodobú stabilitu a bezpečnosť. Keďže OCMS je budované na Laravel, jediný súbor, ku ktorému možno pristupovať priamo je “index.php”. To zaručuje, že akákoľvek podozrivá činnosť je prerušená skôr, ako sa útočník dostane k vašim dátam. 

OCMS podporuje populárne databázy MySQL, SQLite či PostgreSQL.  Tieto slúžia na prácu s vašimi dátami. Na rozdiel od WordPress, OCMS je aj flat file CMS, kedy sa stránka ukladá do súboru, namiesto do databázy. Dokáže však obmedzene fungovať aj bez databázy. Podľa potreby je možnosť ukladania stránok zmeniť aj na ukladanie do databázy. Pre prepojenie Vašich dát so stránkami sa využíva “Twig”, čo umožňuje oddelenie vašich dát od šablón stránok. OCMS taktiež ponúka správcu súborov s podporou CDN

AJAX framework, ktorý ponúka OCMS je čerešničkou na torte. Je to výkonná pomôcka, pomocou ktorej je možné napríklad meniť časť stránky bez potreby úplného načítania celkovej stránky, čo pri správnej aplikácii zvyšuje komfort návštevníka. AJAX framework je použiteľný tak na samotných stránkach ako aj v administrácii systému. OCMS je riadený udalosťami, čo umožňuje pripájanie sa k jadru systému či pluginu a následné rozšírenie. Administrácia systému je prehľadná s nastavitelnými uživatelskými právami. Je preložená do viac jazykov, medzi inými aj Slovenský jazyk. Pomerne rýchlo rozširitelná, čo dáva do rúk nástroj na správu vašich dát aj bez znalosti programovania. Budovanie nadstávb podporuje tzv. “versioning”, čiže programátor má kontrolu nad verziami počas vývoja či rozširovania nadstávb pre vašu stránku.

Ako je to s pluginmi pri OCMS?

OCMS po inštalácii nemá nainštalovanú žiadnu nadstavbu. To však nie je problém, keďže nadstavby sa dajú doinštalovať cez administrátorské rozhranie. Ako som však písal, nadstávb pre bežného užívateľa so žiadnou skúsenosťou s programovaním tu však nájdete veľmi málo. Keďže tvorba systému je časť, o ktorú sa stará programátor nie je to problém. Momentálne dostupné nadstavby sú úplne postačujúce, ak zoberieme do úvahy, že systém tvoríme na mieru. 

Nájdu sa tu však také nadstavby ako User Plugin, ktorý dáva základ pre možnosť návštevníkov sa registrovať či prihlásiť na vašu stránku. Pages plugin, ktorý dáva možnosť postaviť si vlastnú statickú stránku /bez dynamického obsahu/ či poskladať si menu. 

Ďalšou skvelou pomôckou je Translate plugin a Translate Extended plugin. Tieto vám umožnia vytvoriť viacjazyčnú stránku, identifikovať nastavenia jazyka prehliadača a podľa toho aktivovať daný jazyk na stránke, ak je stránka preložená v danom jazyku. Zmena jazykov sa dá klasicky vyvolať návštevníkom cez tlačidlo, menu alebo nejakého iného elementu, ale dá sa nastaviť aj podľa adresy, z ktorej návštevník pristupuje. Môžte mať stránku/aplikáciu kontrolovanú z jedného miesta, avšak užívateľ pristupuje z rôznych adries a podľa toho sa užívateľovi vyberie jazyk. 

Tieto a viac pluginov boli vytvorené tvorcami OCMS, čiže ich aktualizácia je zabezpečená. Existuje aj množstvo nadstávb, ale uprednostňujem vlastné rozšírenia, podľa potreby danej situácie.

Za spomenutie stojí aj nadstavba od Slovenského autora, kde si obsah môžete meniť priamo na stránke. Jednoducho sa prihlásite do administrácie, následne zadáte adresu stránky, ktorú chcete meniť a následne kliknutím na ikonu editácie prejdete do módu, kde si môžete meniť obsahové prvky a následným kliknutím na potvrdenie zmien sa zmeny ihneď prejavia na Vašej stránke.

Tvorba webstránky na mieru na redakčnom systéme OctoberCMS

Možnosťou je aj rozšírenie vašej administrácie o možnosť ukladania zmien a následné navrátenie sa k stavu v určitom momente – história zmien. Takto môžte kontrolovať, ktorý užívateľ kedy spravil zmenu, následne vrátiť ak je zmena nežiadúca, mať prehľad o zmenách. Tu je tiež možnosť vybrať si, ktoré zmeny v záznamoch sa ukladajú a ktoré nie. Podľa vášho výberu vám programátor vie následne nasadiť historickú tabuľku len na konkrétne časti. 

Nadstavby pre tvorbu sitemaps, robot.txt, potvrdenia používania cookies na vašich stránkach /legálna nutnosť/ a veľa iného sú tiež jednoducho dostupné, niektoré však používame vlastné, taktiež podľa potreby.

Prečo ale tieto funkie nie su zapnuté a nainštalované hneď po inštalácii, keď je to funkcionalita veľakrát využívaná? 

Z jednoduchého dôvodu. Autori nechceli zahltiť systém už pri inštalácii s doplnkami, ktoré s určitosťou nevyužije každý. Tým odľahčiť a hlavne urobiť systém prehľadnejším. Inštalácia nadstávb trvá do minúty, následná konfigurácia a implementácia však už závisí od konkrétneho scenára. 

Preto OCMS prakticky vychádza zo základu a do systému pridávate, alebo doprogramujete len to, čo naozaj potrebujete. To dáva zmysel, keďže aj v reštaurácii si nevyberiete všetky jedlá na tanier naraz a potom dávate bokom to, čo nechcete, ale naopak, pridávate si to, čo v danom momente potrebujete, aby sa to zmestilo na tanier a ten bol čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie dodaný na váš stôl. Tak ako stránka ma byť rýchlo dodaná do prehliadača vášho návštevníka.

Šablóny a OCMS

Nie len obsah, ale aj vizuál je dôležitý. OCMS má tiež dostupné šablóny, ale ich počet je obmedzený. To však vôbec nie je problém a vyplýva to z podstaty “šitia na mieru” stránok. Šablóny prinášajú aj svoje nevýhody. O tom som viac písal v tomto článku: Ako ovplyvňuje šablóna rýchlosť webu a eshopu

Programátorovi stačí HTML, CSS a poprípade JS kód a on už vám dané premení na šablónu. Tento proces je tiež v podstate rýchli, z praxe poviem, že rýchlejší, ako vytvárať šablónu napríklad pre WordPress. Máte taktiež na výber, dáte si celý vizuál nakresliť grafikom v spolupráci s UX a UI expertom, ktorý potom dodá grafické návrhy programátorovi a ten ich prerobí na šablónu alebo si vyberiete z nespočítateľného množstva HTML šablón a tú vám nasadí do OCMS /pri tomto druhom výbere strácate unikátny dizajn/. 

Webstránky postavené na OctoberCM. Z domova i zo sveta.

Zo sveta:

https://godotengine.org/

https://openweathermap.org/

https://cdmx.gob.mx/

https://www.przelewy24.pl/

https://webinar.ru/

https://vuzopedia.ru/

https://excelityglobal.com/

https://bittube.me/

https://www.agriya.com/


Slovenské a české:

www.perfolinea.cz

www.vomet.sk

www.prirybniku.sk

http://www.festina.sk/

http://abecedabyvania.sk/

https://ibavy.sk/

https://impleo.sk/

https://ideadesign.sk/

Výhody OCMS v skratke

Ako programátor, ak si mám vybrať medzi OctoberCMS a napríklad WordPressom, vyberám si bez váhania OCMS. Ak chcem vytvoriť stránku, eshop či aplikáciu, ktorá bude prehľadná aj pre programátorov, ktorí sa potencionálne v budúcnosti budú starať o stránku, poprípade, ak pracujeme na projekte v tíme, OCMS je jednoznačná voľba z týchto dvoch systémov. 

Taktiež z dôvodu rýchlosti rozšíriteľnosti, jednoduchého, ale prehľadného administračného panelu, vynikajúceho AJAX systému a veľa ďalších vecí. Pre programátora je vďaka tomuto systému príprava radosťou a nie utrpením, ako je to pri WordPresse.

Porovnali sme za vás systém WordPress a OctoberCMS!
Výsledky nájdete tu ->

Páčil sa vám tento článok? 
Chcete viac informácií zo sveta digitálneho marketingu a obchodu? 
Nechajte nám váš e-mail a my sa postaráme o to, aby ste dostávali
naozaj hodnotné informácie medzi prvými.

Chcem dostávať informácie na e-mail

Chcete byť informovaný o nových článkoch medzi prvými? Zaregistrujte sa a všetko podstatné nájdete v svojej emailovej schránke.

Stará sa o frontend webstránok a venuje sa taktiež backendom pre CMS October i Prestashop. Nechýba mu analytické myslenie a vie dokonale googliť :) Súčasťou nášho tímu sa stal po návrate z Írska, kde sa venoval prevažne platforme SAP. Avšak web technológie boli jeho hobby, preto sa rozhodol, že doma na Slovensku sa bude venovať práve tvorbe webstránok. Už od malička mal blízko k počítačom a keďže mu ku Commodore nekúpili magnetofón, ale knižku o programovaní, tak namiesto hrania, skúšal, čo všetko systém dokáže. A tak to ide dodnes :) Web je a bude pre neho vždy výzvou, pretože všetko v online svete sa vyvíja a mení. Vždy sa je v čom zdokonaľovať a učiť, preto sa ako webdeveloper nikdy nenudí. Jeho heslom je nikdy sa nevzdávať. Ak niečo nefunguje, stačí venovať problému viac času, alebo si dať od neho menšiu pauzu a potom sa k nemu vrátiť a vyriešiť ho. Veľmi dobre si uvedomuje, že mať webstránku nie je len o tom, aby pekne vyzerala, ale aby bola aj vo vyhľadávaní čo najvyššie, optimalizovaná aj pre mobilné zariadenia, a aby mala rýchle načítavanie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů